Site Loader

Przed zakupem samochodu warto sprawdzić jego stan techniczny. Równie ważna jest weryfikacja historii auta przedstawianej przez poprzedniego właściciela. Można to zrobić za pomocą numeru identyfikacyjnego VIN, który potocznie często jest nazywany numerem nadwozia. Za jego pomocą można sprawdzić specyfikację techniczną auta przewidzianą przez producenta. Poza tym numer VIN pozwala poznać przeszłość serwisową pojazdu, którego zakupem jesteśmy zainteresowani.

Czym jest numer VIN?

VIN to skrót od słów Vehicle Identification Number. Jest to numer nadawany przez producentów aut od lat 80. Każdy pojazd posiada unikalny numer, dzięki czemu można jednoznacznie zweryfikować wiele informacji dotyczących historii auta. Jest to jednolity system identyfikacyjny stosowany dla samochodów na całym świecie.

Znaczenie numeru identyfikacyjnego

Numer VIN składa się z 17 znaków, zarówno cyfr, jak i liter. Dopuszczalne jest używanie liter łacińskich oraz cyfr arabskich. Aby odczytać zakodowane informacje, trzeba wiedzieć, jakie informacje są ukryte za poszczególnymi znakami. Zazwyczaj pierwsze 3 znaki określają nazwę producenta pojazdu oraz region, w którym auto zostało wyprodukowane. Kolejne 6 znaków oznacza tym pojazdu, który dla każdego producenta będzie inny. W ten sposób można sprawdzić, jakie elementy wyposażenia samochód posiadał fabrycznie. Ostatnie 8 znaków numeru VIN to numer konkretnego egzemplarza. Całość pozwala sprawdzić takie informacje jak data produkcji samochodu, rodzaj nadwozia, model, rodzaj silnika lub typ skrzyni biegów.

Gdzie szukać numeru VIN?

W samochodzie numer VIN powinien być wybity na tabliczce znamionowej umieszczanej na wewnętrznej stronie przedniej ściany auta. Może być też umieszczony na stopniach wejściowych przy drzwiach samochodu, w okolicy amortyzatora, nadkola lub po lewej stronie obudowy deski rozdzielczej. Numer VIN jest też zapisywany w dowodzie rejestracyjnym auta, jednak ma wtedy formą ciągłą, bez znaków rozdzielających poszczególne części numeru.

Sprawdzenie historii pojazdu

Wszelkie nieprawidłowości w dokumentacji mogą być sygnałem, że historia auta jest bardziej skomplikowana, niż twierdzi to poprzedni właściciel. Wiele informacji można uzyskać za pomocą jednego z serwisów dostępnych w Internecie. Możliwe jest zamówienie i pobranie raportu obejmującego nie tylko dane techniczne pojazdu, lecz także informacje związane z odczytami drogomierza, na temat zgłoszonych szkód i uszkodzeń, a także występujących usterek fabrycznych. W wielu przypadkach można nawet pobrać archiwalne zdjęcia samochodu, co daje nam obraz rozmiaru uszkodzeń, jeśli auto brało udział w kolizji lub wypadku na drodze.

Post Author: Daniel